Obecnie kredyty według nowych rozporządzeń powinny mieć maksymalne oprocentowanie do 8%. Jest to odpowiedź na obecną sytuację pandemiczną, przez którą wielu konsumentów przy wyższym oprocentowaniu nie mogło sobie pozwolić na kredyt bądź pożyczkę. Maksymalne oprocentowanie kredytu, które zostało ustalone odgórnie przez RPP ma zapobiec zbyt wysokim kwotom oprocentowania dla pożyczek i kredytów oraz zwiększyć płynność finansową kredytobiorców.

Maksymalne oprocentowanie kredytu 2020

W dniu 8 kwietnia 2020 r. RPP obniżyło oprocentowanie o kolejne 50 punktów bazowych. Od tego dnia stopa referencyjna NBP obowiązuje na poziomie 0,50% w skali rocznej. Jest to historyczne minimum, spowodowane m.in. pandemią. Dla przedsiębiorców jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ pożyczki oraz kredyty są znacznie tańsze i przez to łatwiejsze do spłacenia. Oprocentowanie na poziomie 8% w skali roku wielu producentom, którzy mocno inwestują w nowy sprzęt, czy materiały do produkcji, ułatwia nowe projekty i rozbudowanie firm.

Zgodnie z art. 359. § 2 oraz art. 359. § 21 Kodeksu Cywilnego (KC) wiemy, jakie może być maksymalne oprocentowanie kredytu. Według tych założeń maksymalne oprocentowanie kredytu 2020 nie może przekraczać dwukrotności odsetek ustawowych. Odsetki ustawowe z kolei to suma stopy referencyjnej NBP oraz 3,5 punktów procentowych. Obecna stopa referencyjna wynosi 0,5%, a odsetki ustawowe wynoszą 4%. Maksymalne odsetki w skali rocznej są równe 8%.

Maksymalne oprocentowanie kredytów 2021 – czy coś się zmieniło?

W 2021 roku nadal obowiązują zasady z zeszłego roku, czyli według interpretacji przepisów KC niższe oprocentowanie obejmuje pożyczki, które osoby fizyczne oraz spółki zaciągają w polskich bankach. Przepis ten obowiązuje również przy pożyczkach zagranicznych, czy wewnątrzgrupowych. Jeśli finansowania, w których umowne oprocentowanie jest wyższe niż odsetki maksymalne, powinno się stosować próg 8%.

Czy maksymalne oprocentowanie kredytów 2020 jest dobrym pomysłem?

Z jednej strony to wspaniała wiadomość dla osób prywatnych, które chcą ciąć koszty pożyczek. Z drugiej jednak strony taki narzucony limit oprocentowania nie przekłada się na warunki rynkowe, jakie obecnie panują. Również nie jest brane pod uwagę ryzyko, jakie wiąże się z udzieleniem pożyczki, czy ubezpieczenie, okres trwania finansowania – te wszystkie czynniki maja niebagatelny wpływ na rynkowy poziom finansowania.

Obniżenie oprocentowania kredytów może również wiązać się z tym, że część przedsiębiorców nie będzie miało dostępu do finansowania, w tym pomocy przy bardziej ryzykownych inwestycjach – takie udzielane pożyczki na inwestycje posiadały odpowiednio wyższe oprocentowanie, co miały odzwierciedlenie w warunkach umowy. Problem z otrzymaniem takiego finansowania to duże ograniczenie konkurencyjności, ale również swobody gospodarczej.

Maksymalne oprocentowanie kredytów 2021 — jakie daje korzyści

Nie jest jednak powiedziane, że ustanowienie takich przepisów dotyczących oprocentowania kredytów jest całkowicie złą decyzją. Istnieje wiele firm finansujących przedsiębiorców i osoby prywatne, które to firmy bardzo zawyżały koszty kredytów. Takie działania RPP mają na celu ochronę konsumentów przed nadmiernymi kosztami związanymi z pożyczkami. Jest to część działań zabezpieczenia konsumentów przed bezprawną lichwą.

Banki od dawna posiadają w swoich przepisach informacje, że każdy konsument, czy przedsiębiorca ma prawo znać warunki kredytowania, a także mieć możliwość negocjowania warunków. W umowach z bankami na pewno znajdziemy informacje o wszystkich kosztach kredytu, ale również oprocentowaniu i rocznych stopach oprocentowania. Te dane są zawarte także w harmonogramie spłat kredytu i samej umowie. Przed zawarciem umowy warto przeczytać wszystkie te warunki, by nie być zaskoczonym podczas spłacania zobowiązania. Przy wysokich finansowaniach rzędu np. 10000 zł i więcej warto pomyśleć również o ubezpieczeniu kredytu oraz zapytać, czy istnieje możliwość darmowej wcześniej spłaty zobowiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *