Przeniesienie kredytu do innego banku

Kredyty zaciąganie jeszcze kilka lat temu, nie charakteryzowały się jeszcze tak dobrymi warunkami współpracy z bankiem, jak zobowiązania udzielane dzisiaj. Wszystko przez ogromną konkurencję, jaka panuje na rynku usług finansowych. Nic dziwnego, że kredytobiorcy zastanawiają się, jak wykonać przeniesienie kredytu, by ten mógł być spłacany na lepszych zasadach. Jak to zrobić i czy w ogóle jest to możliwe? O tym piszemy w poniższym artykule.

Przeniesienie kredytu – czy jest taka możliwość?

Jeszcze do niedawna banki mogły zastrzegać taką możliwość, przez co przeniesienie kredytu nie mogło być dokonane. Oznaczało to, iż kredytobiorca, który podpisał umowę z jednym bankiem, musiał regulować zobowiązanie aż do końca jej trwania w tej samej instytucji. Istniała oczywiście możliwość wcześniejszej spłaty kredytu. Banki umożliwiały też przeniesienie kredytu, natomiast żądały za tego rodzaju operację wysokich prowizji, przez co ta stawała się zupełnie nieopłacalna.

Dzisiaj jest zupełnie inaczej, bo przeniesienie kredytu do innego banku jest prawem kredytobiorcy, z którego ten może dowolnie korzystać. Prowizje nadal są możliwe, zaś ich wysokość jest uregulowana prawnie, by zabezpieczać interesy klientów.

Przeniesienie kredytu – po co robić?

Potrzeby kredytobiorców są różne. Przeniesienie kredytu gotówkowego do innego banku, może mieć różne cele. Najczęściej taki proces realizuje się w celu osiągnięcia znacznie korzystniejszych warunków spłaty. Nowy bank reguluje należność wobec instytucji, w której dany kredyt gotówkowy został zaciągnięty pierwotnie i ustanawia nowe, lepsze zobowiązanie. Kredyt gotówkowy jest wtedy najczęściej tańszy albo klient banku uzyskuje preferencyjne warunki współpracy. Możliwe jest wydłużenie okresu spłaty comiesięcznych rat, przez co te stają się niższe, a kredytobiorca odzyskuje płynność finansową. Przeniesienie kredytu może wiązać się też z konsolidacją zobowiązań, a więc łączeniem co najmniej kilku. To dobry pomysł w ramach oddłużania.

Warto również pamiętać, że współcześnie zaciągane kredyty gotówkowe charakteryzują się znacznie lepszymi warunkami. Przede wszystkim są tańsze, dzięki czemu kredytobiorca może generować oszczędności. Nowe kredyty są też innowacyjne – bardzo często zaciągane online, również przez internet przebiega ich obsługa, a klient banku może nawet dobierać dodatkowe środki. Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych potrzeb kredytobiorcy.

Przeniesienie kredytu – jak wybrać nowy bank?

Jeśli rzeczywiście przeniesienie kredytu ma nastąpić, należy wybrać dobry bank, z którym będzie trwać nowa współpraca. Może okazać się, że taka operacja jest zupełnie nieopłacalna, a klient uzyska jeszcze gorsze warunki, aniżeli te, zgodnie z którymi spłacał kredyt na dotychczasowych warunkach. Nowe zobowiązanie powinno być tańsze, wydłużone w czasie, mieć niższe raty, być atrakcyjne pod względem kontaktu z bankiem, obsługi klienta czy możliwości dobierania innych produktów na preferencyjnych warunkach. Pamiętajmy zresztą, że możliwe jest nie tylko przeniesienie kredytu gotówkowego, ale też wszelkich zobowiązań celowych, jak przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku. Należy uwzględnić, że każdy kredyt jest inny, zaciągany na inną wartość i czas spłaty, charakteryzujący się innym ryzykiem kredytowym. Właśnie dlatego najpierw należy porównać co najmniej kilka konkurencyjnych względem siebie ofert, a dopiero później wybrać najlepszą opcję.

Z pomocą przychodzą rankingi kredytowe. To zestawienia, które ujmują oferty bankowe, jakie wiążą się z możliwością przenoszenia zobowiązań. Tutaj pod uwagę zawsze warto brać nie tylko oprocentowanie, wysokość comiesięcznej raty czy trwania umowy z bankiem. Przede wszystkim ważny jest wskaźnik RRSO, który pokaże całkowite koszty kredytu regulowanego na nowych warunkach. Pamiętajmy o prowizji za przeniesienie kredytu, bo to ona bardzo często sprawia, że ten zabieg staje się nieopłacalny.

Przeniesienie kredytu a zdolność kredytowa

Co ważne, bank, który przejmie zobowiązanie i ustanowi kredyt na nowych, lepszych warunkach, zawsze weryfikuje zdolność kredytową potencjalnego klienta. Fakt, że otrzymaliśmy decyzję pozytywną jakiś czas temu, wcale nie oznacza, że dzisiaj również mamy możliwość podjęcia współpracy z instytucją bankową. Mogła zmienić się nasza historia i zdolność kredytowa, zmianie ulec mogła wysokość dochodów, mogły też wzrosnąć koszty stałe. Z całą pewnością zmieniły się przecież ogólne warunki udzielania kredytów, bo sytuacja na rynku usług finansowych zmienia się przecież diametralnie. Znaczenie ma również polityka kredytowa, jaką prowadza banki, a ta jest zawsze indywidualna. Przed wnioskowaniem o przeniesienie kredytu warto więc oszacować swoje możliwości i szansę na współpracę z innym bankiem. W tym celu przyda nam się kalkulator kredytowy, który wyliczy nie tylko koszty kredytu na nowych warunkach, ale też zdolność kredytową niezbędną do podjęcia współpracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *